Terapia i coaching prowokatywny

Terapia i coaching prowokatywny
Prowokatywność w kontekście terapii i coachingu odnosi się do celowego i strategicznego wywoływania reakcji, refleksji lub zmiany u klienta poprzez zadawanie pytań, prezentowanie nowych perspektyw, czy też stawianie wyzwań. Prowokatywność ma na celu pobudzenie klienta do głębszej samoświadomości, zrozumienia problemów czy sytuacji oraz stymulowania kreatywnego myślenia. Często stosuje przejaskrawienie, paradoks, wyolbrzymienie i rodzaj karykatury problemu, przy tym jest bardzo skuteczną metodą dla osób, które zafiksowały się, utknęły w problemie. Twórcą podejścia był Frank Farrelly a moją osobistą mentorką niemiecka terapeutka dr Noni Hofner.
Terapia i coaching prowokatywny
Prowokatywność to eksplorowanie obszarów, których klient dotychczas unikał, brakowało mu odwagi, motywacji, by im się przyjrzeć. A właśnie tam leży największy potencjał zmiany!
Oto kilka aspektów podejścia prowokatywnego:
Zadawanie Pytań Prowokujących: pytania, które skłaniają klienta do refleksji nad własnymi przekonaniami, wartościami czy zachowaniami. Pytania te mogą być nieoczywiste, wymagające głębszego zastanowienia i powinny prowokować do odkrywania nowych perspektyw.
Przerwanie Utrwalonych Schematów Myślowych: przerwanie utrwalonych schematów myślowych i zachowań umożliwia klientowi spojrzenie na sytuację z innej strony. Jest to szczególnie korzystne w przypadku osób utykających w pewnych negatywnych, powtarzających się wzorcach.
Stawianie Wyzwań: prowokatywność obejmuje stawianie wyzwań klientowi w celu rozwinięcia umiejętności, pokonania trudności czy eksperymentowania z nowymi sposobami postępowania. Przyczynia się to do poszerzenia perspektywy, rozwoju osobistego i osiągania celów.
Kreatywne Zastosowanie Metod: podejście prowokatywne obejmuje kreatywne zastosowanie metafor, historii czy eksperymentalnych ćwiczeń, które mają na celu pobudzenie klienta do nowych spostrzeżeń i działań.
Zachęcanie do Samoświadomości: prowokatywne pytania i interwencje mają na celu rozwijanie samoświadomości klienta. Ułatwiają refleksje nad własnymi myślami, uczuciami i zachowaniami. Klient może lepiej zrozumieć siebie i swoje reakcje.
Dostosowanie do Indywidualnych Potrzeb: kluczowe jest dostosowanie poziomu prowokatywności do indywidualnych potrzeb i preferencji klienta. Niektórzy klienci mogą potrzebować bardziej wyrafinowanego podejścia, podczas gdy inni mogą preferować bardziej bezpośrednie wyzwanie.
Co można uzyskać?:
- Zmiany perspektywy postrzegania siebie i świata
- Wzięcie odpowiedzialności za siebie i własne roli w życiu
- Decydowanie się na spontaniczność, bezpośredniość, odwagę
- Zaangażowanie we własne życie
- Wyklarowanie swoje celów i obiekcji
- Podejmowanie ważnych decyzji
- Rozpoznawanie i przywoływanie wewnętrznych zasobów
- Wewnętrzną motywację do sięgania po więcej
- Zwiększenie poczucia wpływu na siebie i rzeczywistość
Podejście prowokatywne zawsze działa w granicach szacunku i bezpieczeństwa klienta. Ma za zadanie służyć i wspierać rozwój klienta oraz efektywnie rozwiązywać problemy, które często nie mogły być rozwiązane w tradycyjny sposób.
Blog
Sprawdź najnowsze wpisy

Naturoterapia w praktyce
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat