Wewnętrzne dziecko

Wewnętrzne dziecko. Po co uzdrawiać?
Wszystkie nasze powracające problemy – w tym z poczuciem własnej wartości – mają związek z głębokimi zranieniami z okresu dzieciństwa. Możemy uleczyć je poprzez pracę z wewnętrznym dzieckiem – jest to proces odbudowywania swoich fundamentów i przywracania flow w życiu.
Wewnętrzne dziecko to konstrukt umowny określający część naszej osobowości, buduje ją suma doświadczeń z dzieciństwa. Zapisuje się ona w podświadomym umyśle i wpływa na nasze późniejsze reakcje. Lęki, smutki i wszelkie nieszczęścia zebrane we wczesnych latach kodują się trwale w naszym umyśle i ciele, tworząc to, kim jesteśmy.
Wewnętrzne dziecko. Po co uzdrawiać?
Jeśli w wyniku trudnych przeżyć emocjonalnych nasze wewnętrzne dziecko zostało zniewolone i uwięzione nie mamy dostępu do takich jakości jak radość, kreatywność, spontaniczna ekspresja, bezwarunkowa miłość i zaufanie. Cechą charakterystyczną głęboko skrzywdzonego dziecka jest ogromne pragnienie zewnętrznej aprobaty a rodzice zranieni w dzieciństwie zazwyczaj są krytyczni, wymagający i kontrolujący.
Najgłębsze emocjonalne rany powstawały w dzieciństwie, gdy czuliśmy się porzuceni, zawstydzani, ignorowani, zastraszani. Towarzyszył im często lęk przed odrzuceniem, poczucie winy, rozczarowanie, złość. W dalszych etapach życia te zakodowane sytuacje i emocje po prostu się powielają w nowych odsłonach i dopraszają się naszej uwagi w dorosłym życiu. W podświadomy sposób odtwarzamy schematy zranienia, bycia niezauważonym, niekochanym przez powtarzające się sytuacje w relacjach z innymi w domu i pracy.
Praca z wewnętrznym dzieckiem jest fundamentem rozwoju gdyż wpływa na każdy aspekt naszego funkcjonowania. Prowadzi do głębszej samoświadomości i harmonii. Jest szansą na podróż ku pełniejszemu bardziej autentycznemu życiu.
W wyniku uzdrowienia tej części osobowości:
- zyskasz energię i motywację do zmian schematów, które Ci nie służą,
- zyskasz wewnętrzną radość, otwartość, ufność i spontaniczność a także
- odpuścisz potrzebę ciągłego kontrolowania i nadmiernych wymagań wobec siebie i innych.